O kręgosłupie
Ludzki kręgosłup tworzą 34 kręgi, między którymi znajdują się miękkie krążki międzykręgowe. Zdrowy kręgosłup jest dwukrotnie wygięty w kształcie litery "S", co zapewnia jego wystarczającą sprężystość. Wygięcie do przodu jest nazywane lordozą i tworzy ją część szyjna i lędźwiowa. Wygięcie do tyłu jest nazywane kifozą i tworzy je część piersiowa i krzyżowa.
Właściwy kształt kręgosłupa zapewniają mięśnie, które utrzymują kręgosłup we właściwej pozycji. Jeżeli dojdzie do zwiotczenia i skrócenia tych mięśni, kręgosłup może zacząć się wychylać. Do takiego wychylenia może dochodzić zarówno w kierunku horyzontalnym – skolioza, jak i wertykalnym – zwiększona lordoza lędźwiowa. W takim przypadku dochodzi do wzrostu nacisku na poszczególne krążki międzykręgowe. Najczęściej dochodzi do tego w obszarze bioder, gdzie nacisk bywa największy. Wszystko to jest spowodowane przez niewłaściwy styl życia, zazwyczaj przez częste niewłaściwe siedzenie. W trakcie pasywnego siedzenia na krześle z nieruchomym siedziskiem (czyli na wszystkich krzesłach biurowych i ergonomicznych) stopniowo dochodzi do wiotczenia mięśni stabilizujących. Mięśnie te zaczynają słabnąć, skracać się, co prowadzi do zwiększania obciążenia kręgosłupa. Zwiększona lordoza lędźwiowa wywołuje wtedy nacisk na krążki międzykręgowe, co może po czasie doprowadzić aż do ich wypadnięcia. W takim przypadku konieczny jest już zabieg chirurgiczny. Sytuacji tej można zapobiec poprzez siedzenie na krześle z siedziskiem na sprężynie. W takim przypadku mięśnie są wystarczająco zaangażowane, dochodzi do ich ukrwienia i regeneracji. Utrzymana zostaje wystarczająca siła i sprężystość mięśni, dzięki czemu mogą one odciążać górne partie ciała.
Właściwy wybór krzesła jest więc bardzo ważny dla zdrowia kręgosłupa, szczególnie w przypadku osób, które spędzają na siedząco więcej niż 1 godzinę dziennie.